crew.cz | články

Články

Lenore, the Cute Little Dead Girl

Všechny předchozí profily měly jeden společný znak. Jakkoliv to asi většině čtenářů nepřišlo, prohrabávali jsme se vlastně notoricky známými lidmi a sériemi vycházející pod hlavičkou těch největších severoamerických comicsových vydavatelství. Změna je život, takže dnes uděláme výjimku. Nebo vy snad znáte vydavatelství Slave Labor Graphics?

SLG je těžké nemilovat. Malé alternativní vydavatelství, kterému šéfuje nikoliv dosazený manager plnící úkoly v rámci obchodních plánů celé nadnárodní korporace (víte například, že DC Comics patří Sony stejně jako třeba filmová studia bratří Warnerů?), ale naopak zapálený zakladatel a majitel Dan Vado. Vydávají si, co chtějí, bez ohledu na trendy (ale překvapivě i tak vydávají pořád, i když jejich existence je datována někam do roku 1986) a především jsou jejich dveře otevřeny všem jen trochu zajímavým comicsovým tvůrcům. Nestaví na hvězdách, jejich comicsy jsou hodně specifické a rozhodně nejsou určené všem (což je ostatně řečeno už tím lakonickým „alternativní“). Nakonec stačí si přečíst těch pár vět, které o sobě píšou na oficiálních stránkách (www.slavelabor.com) a jste jejich. Pochopitelně pouze, pokud máte rádi humor, a? už je jeho forma jakkoliv drsná.

Co vám říká Mlíko a Sejra? Mělo by alespoň něco.<a href="http://www.yumy.fr/">replique montre suisse</a> Ano, Evan Dorkin tento comics, z něhož několik episod vyšlo i u nás, vydával právě pod logem SLG a patří mezi to známější, co v portfoliu mají. Tento oslí můstek tu není ani tak proto, že bych chtěl mluvit o zkažených mléčných výrobcích, snad jen že jak Milk & Cheese tak Lenore mají jeden zásadní společný rys: Naprosto zbytečné násilí. Kde Dorkin šlape vodu mírné tvůrčí impotence a nehnul se nikdy dál jak k trestným výpravám v lobovském stylu proti celému světu, Dirge Lenoru obdařil skoro až poetikou medvídka Pů. Počkat počkat, jaký zase Dirge, ptáte se?

Jako většina otroků ve službách SLG, je i Roman Dirge výrazná individualita a není to jen počtem tetování. Narodil se ještě vcelku běžným způsobem (porodem, pro ty pomalejší) koncem dubna ''72, ale dál už jako správný goth (kterým možná vůbec není, jen si z nich dělá srandu) šel ruku v ruce se smrtí, tedy symbolicky. Na střední jako každý druhý založil kapelu (jak jinak se smrtí v názvu - Of Worlds Long Dead), s kterou díru do světa sice neudělal, ale hrají dodnes a dokonce jim vyšlo loni u jedné nejmenované nezávislé společnosti album (ale to dnes skoro každému). Muzikou se však živit nemohl. Jeho kariéru nadějného kreslíře zas pro změnu utnul učitel výtvarných umění nevybíravou kritikou jeho stylu, takže se vrhnul opět naprosto jiným směrem. Následujících několik let, a teď se podržte, pracuje na plný úvazek jako kouzelník. Nutno dodat, hospodský kouzelník (k utopenci bůra zpoza ucha). Nicméně naštěstí pro nás, kreslení nenechal a po čase se začaly objevovat v magazínu Xenophobe stripy o malé desetileté holčičce a jejích kamarádech. Mrtvé holčičce a jejích většinou ještě mrtvějších kamarádech. Stripů si všiml Dan Valdo (šéf SLG, nedáváte pozor!) a výsledek je ten, že Roman už ze sebe nedělá kašpara v pouličním showbussinesu, ale živí ho comicsy (a povídkové knížky, které jsem nečetl, takže vám k nim řeknu jen tolik, že mají nádherně hravé názvy, ale dětem je před spaním raději nečtěte). Buďme spravedliví, živí ho vlastně především Lenora, ta malá roztomilá mrtvá holčička.

Lenoru jako takovou Roman Dirge vlastně nevymyslel. Přišel s ní nějaký pan Alan Edgar Poe. Obě jsou mrtvé (Dirgova ale dvakrát, abychom byli přesní), tady podobnost končí, protože Poe byl sice génius horroru, ale takový mix infantilně brutální zábavy si nedovolil nikdy. Krom toho, že lehce zahnívá, je vlastně Lenora vcelku normální desetileté děcko. Ráda si hraje, snadno se nudí, názory a nálady mění rychlostí králičí soulože a i když je skrz na skrz vlastně hodné děcko, stále kolem ní lidé, pardon postavy, umírají nebo trpí ještě daleko tragičtějšími osudy. Tento scénáristický model samozřejmě není nic nového, například Happy Tree Friends na něm také staví, ale i třeba u nás oblíbený večerníček A Je To stojí a padá na faktu, že čím víc se postavy snaží udělat něco dobrého, tím větším masakrem to končí (jakkoliv Pat nikdy Matovi neuříz ruku motorovou pilou).

Krom scének neplánovaného násilí si bere autor hodně i z dětských říkadel, které pochopitelně jsou pro českého čtenáře takřka neznámé, ale dodávají comicsu dokonale dětský nádech. Je zajímavé, že ačkoliv střeva lítají vzduchem a postavám se stávají především věci hrozné, horší až nejstrašnější, pořád si tento comics drží mimořádně veselý ráz a dětskou lehkost. Čím se ale Lenora od podobných projektů liší, je fakt, že násilí tu neslouží jako základ humoru, ty buduje spíše střetávání samotné Lenory se svým okolím a nad situační komikou hravě vítězí vymazlené dialogy. Brutalita je všudypřítomná, přesto záchvaty smíchu vyvolá především naivita a neústupnost hlavní postavy v mixu s dětskými novotvary v dialozích.

Sešitů ze série Roman Dirge''s Lenore The Cute Little Dead Girl (Roman snad v životě nedal ničemu krátké jméno, bůh ví, jak by se jeho hrdinka jmenovala, kdyby si ji nepůjčil od Poa) je do dnešního dne celkem 12 (a z nich pak 3 booky). Vývoj v kresbě je znatelný, ostatně i scénáristicky se autor vypracoval z jednoduchých (ale výborně vypointovaných) povídek až k souvislejším příběhům v poslední třetině. Najdete zde nejen Lenoru a její divné kamarády, ale i krátké příběhy úplně odjinud a s Lenorou nesouvisející. Jeden z nejlepších je o samurajovi lenochodovi, která je svým obsahem vlastně strašně smutný, Kurusawa by podle ně natočil bezpochyby šestihodinové drama, ale přesto vám garantuji, že vaše slzy rozhodně nebudou od dojetí. Ostatně Samurai Sloth se dočká vlastního comicsu a právě na něm teď Dirge pracuje.
Neměl bych zapomenout ani na episody ze série Things Involving Me (Věci, co se mě týkají), které slouží jako jakési biografické okénko a jestli je z nich pravda jen půlka, tak Roman i Jhonen (Vaquez - jeden z Romanových nejlepších přátel a současně další z velmi významných autorů SLG upnutých na takřka intelektuální comicsy plné přehnaného násilí) jsou opravdu neskutečný zvířata.

Co jsem zatím ani nelízl, je výtvarná stránka Lenory. Roman Dirge je prostě stylař. Pokud bažíte po realistické kresbě, vlezli jste do úplně špatného vlaku. Dovolim si velmi odvážné srovnání, tak mě hned nekamenujte, ano? S Romanem to máte jako třeba s Frankem Millerem. Ani jeden nejsou nijak zvláš? talentovaní kreslíři a svoji úroveň si museli poctivě vydřít. Aby to dření měli jednodušší, přišli se stylem (čti půjčili si), který nevyžaduje takové mistrovství, ale má ty pověstné koule. Miller si hraje se světlem a stíny, Dirge s cartoonovou komikou. Proč se s tim složitě matlat, když publikum vděčně přijme i pár čar? A stejně jako u Millera, i u Dirge se nouze stala ctností a funguje to parádně. Je vám ukradený, že ten pes vypadá spíš jako krysa roubovaná s transformátorem vysokého napětí, vlastně se zasmějete pravděpodobně o to víc, než kdybyste koukali na fotorealistickou Lassie.

Abych byl spravedlivý, a už jsem to i zmiňoval, Roman se časem slušně vykreslil, takže k původním černobílým jednoduchostem časem přibyly regulérně barevné úseky a jeho styl dostal hodně profesionální nádech i při zachování punkové polohy. Ale jako vždy, posuďte sami, všude kolem máte ukázky.

Pokud by vám obrázky nestačili, máte možnost si Lenoru vychutnat přímo v pohybu. Sony totiž před několika lety vážně uvažovalo o zfilmování této předlohy a nechalo i vyrobit něco přes dvacet animovaných flash filmů kopírující některé povídky z předlohy. Stále je snad najdete na adrese http://www.nightrose.com/lenore.htm.

No a to je pro dnešek vše, milé mrtvé děti.

23.01. 2007 vložil David ZachovalInfomail

Chcete-li od nás dostávat informační newsletter, vyplňte zde svou mailovou adresu


Potvrzením (stiskem tlačítka OK) souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů dle nových podmínek GDPR platných od 25. 5. 2018.

Kompletní znění podmínek


Připravujeme

Stranger Things 1

Mára [17:23 20.04. 2019]
Díky!


Storm: Kroniky Pandarve

Radek Blacksad [17:57 15.04. 2019]
Tak Storm už je doma a aj keď je to menší formát, kniha vypadá aj tak krásne. Prišla mi k nemu aj záložka Calvin a Hobbes + niekoľko stranova ukážka komiksu Shazam. Vďaka za to všetko a snáď sa to bude dobre predávať, ne....


Auditorium

Lenny [17:12 20.04. 2019]
U Aarona mi hlavně přišlo, že nastoupil se svým drsnějším a "realističtějším" originem Thanose a ostatní mu na to stejnak hodili bobek a drží se Starlina (např. Cates). Snad se bude prodávat, třetí book chci če....


Fimi [16:52 20.04. 2019]
JP tak ptal se zda někdo neví...usoudil jsem že když vydáváte Lemira že asi ne Aarona...mini kdyz Batmana, Deadpoola také vydáváte dvě série série najednou..


Pavlovský [15:37 20.04. 2019]
Hannibal, Fimi: Je hezký, že za nás Fimi odpovídá... ale realita je taková, že momentálně máme v plánu dva díly od Lemira, pokud budou úspěšné, tak pak další dvě volně navazující knihy... a pokud to bude úspěšné...


Fimi [15:31 20.04. 2019]
Hanibal ahoj, nemá...


Hannibal [13:37 20.04. 2019]
Zdravím, nevíte někdo jestli má Crew v plánu vydat komiks Thanos Rising od Aarona ?


Aktuality

Storm: Kroniky Pandarve

toncek [21:18 17.04. 2019]
Follow up: neznám tento komiks ale jako chlapovi odrostlýmu mimo jiné na šorelovi kobíkovi mi tohle připadá úžasný, malebně to odkazuje do starého světa mého dětství, výtvarně pořád sleduje řemeslnou poctivost 20tého st.....


toncek [21:18 17.04. 2019]
Follow up: neznám tento komiks ale jako chlapovi odrostlýmu mimo jiné na šorelovi kobíkovi mi tohle připadá úžasný, malebně to odkazuje do starého světa mého dětství, výtvarně pořád sleduje řemeslnou poctivost 20tého st.....


toncek [20:58 17.04. 2019]
To vypadá nádherně. Moc se těším, dorazí zítra.


Modrá CREW

xflori01 [23:24 14.03.2019]
Mně se Orbital líbil, takže bych další díl uvítal. Čekal jsem sice, že to bude akčnější, a ne tak komornější, ale jinak se mi to líbilo. A to, že Legion vyhrál, mě nepřekvapilo. Vypadá to fakt dobře. Jen by bylo škoda, kdyby Jednorožec vypadl, když jen o 1 blbý hlas skončil v prvním hlasování za Orbitalem - a moc nevěřím, že v dalším hlasování proti dvěma novým novinkám vyhraje :(


lamahe [23:19 13.03.2019]
Hmmm...tak ten Nárek zrejme vypadol :( Ľudia sa tu vyjadrujú ohľadom nepokračovania rozbehnutých sérií. Ja som naopak za - Ekho, Okko a hlavne Orbital za mňa rozhodne áno.


dominic.west [19:36 05.03.2019]
Výborne preč s Jednorožcom!!! :-) chceme novinky a nie pokračovania Okka či Orbitalu alebo Ekho... aj keď Ekho asi hej :-) a keď nie tak ho odhlasujeme a keď aj tak nie tak aj tak hej
firesnake [15:07 20.04. 2019]
Platí seznam
na cenách se lze dohodnout
Prodám spoustu komiksů v perfektním stavu, většina ani nečtená, některé v původní folii. Důvod prodeje: Málo místa a času.
Osobní předání Praha, klidně pošlu poštou.
Batman Temný Rytíř 1-4 pevná vazba 1600
Batman A Robin Batman Zvovuzrozený 250
Batman R.I.P. 300
Batman země jedna 250
Superman Země jedna 250
Superman Nespoutaný 1 a 2 pevná vazba-700 komplet
Daredevil Rok Jedna 200
Flash Znovuzrození 200
Preacher 1-4 HC 2500 anglicky
Superman poslední syn-250
Superman Action comims 1 pevná vazba-350
Superman Utajený počátek-330
Thor Vikingove-180
Ultimates 1900
Pište email matejcek55@seznam.cz


Lachvos [11:13 20.04. 2019]
Ahoj, prodávám comicsy z důvodu úspory místa.
Všechny knihy jsou v dobrém stavu - po zakoupení jednou čtené a pečlivě uložené v knihovně.

Spider-Man/Deadpool 1: Parťácká romance - 200 Kč
Spider-Man/Deadpool 2: Bokovky - 150 Kč
(ideálně společně)
Pod dekou (2.vydání) - 500 Kč
Simpsonovi: Bart Simpson 2018/1-3 - 50 Kč


NHM 64: Red Hulk - 120 Kč
DCKK 30: Wonder Woman: Kruh - 120 Kč
DCKK 54: JLA: Nový světový řád - 120 Kč

V případě odběru min. 3 ks přidám zdarma plakát Zámek a klíč.

Ceny jsou bez poštovného - po ČR Česká pošta (od 100 Kč) nebo Zásilkovna (od 80 Kč), do SR Zásilkovna (od 110 Kč), osobní předání Moravská Třebová a okolí.
Vážným zájemcům můžu poslat detailní fotky comicsů, kontakt - email: lachman33@seznam.cz


Vítek [08:52 20.04. 2019]
Prodám komiksy
Manara - Klik
Manara - Vůně neviditelného
Moebius/Jodorowsky - Andělské drápky
Hra o trůny / grafický román 1.-4.
Clowes - Dívka jménem Patience
McCloud - Sochař
Soudce Dredd - sebrané soudní spisy 01 a 02
Harley Quinn New 52 BBart 1,2,3
All star western New 52 BBart 1,2,3
Wonder woman New 52 BBart 1,2
Transmetropolitan BBart 2-10
Sandman Preludia a nokturna (barevný vydání)
Sandman Domeček pro panenky (barevný vydání)
Klub rváčů 2
Gaiman - Knihy magie
Gaimen - Nikdykde


Ceny domluvou - levně. Osobní předání Praha Kbely/Mladá Boleslav, případně pošta a platba předem.

mora.v@email.cz
Rqquiem, Upíří rytíř 1: Vzkříšení (Schefikův blog)
Liga spravedlnosti vs. Sebevražedný oddíl 2 (Multiverzum)
Skalpy 9: Zatni pěsti (Fantasya)Crwecon speciál
Crwecon 2018
Crwecon 2017
Crwecon 2016
Crwecon 2015
Crwecon 2014
Crwecon 2013
Crwecon 2012
Crwecon 2011
Crwecon 2010
Crwecon 2009
Crwecon 2008
Crwecon 2007 Komiksové trailery
Comic-Con - reportáž