crew.cz | články

Články

Lenore, the Cute Little Dead Girl

Všechny předchozí profily měly jeden společný znak. Jakkoliv to asi většině čtenářů nepřišlo, prohrabávali jsme se vlastně notoricky známými lidmi a sériemi vycházející pod hlavičkou těch největších severoamerických comicsových vydavatelství. Změna je život, takže dnes uděláme výjimku. Nebo vy snad znáte vydavatelství Slave Labor Graphics?

SLG je těžké nemilovat. Malé alternativní vydavatelství, kterému šéfuje nikoliv dosazený manager plnící úkoly v rámci obchodních plánů celé nadnárodní korporace (víte například, že DC Comics patří Sony stejně jako třeba filmová studia bratří Warnerů?), ale naopak zapálený zakladatel a majitel Dan Vado. Vydávají si, co chtějí, bez ohledu na trendy (ale překvapivě i tak vydávají pořád, i když jejich existence je datována někam do roku 1986) a především jsou jejich dveře otevřeny všem jen trochu zajímavým comicsovým tvůrcům. Nestaví na hvězdách, jejich comicsy jsou hodně specifické a rozhodně nejsou určené všem (což je ostatně řečeno už tím lakonickým „alternativní“). Nakonec stačí si přečíst těch pár vět, které o sobě píšou na oficiálních stránkách (www.slavelabor.com) a jste jejich. Pochopitelně pouze, pokud máte rádi humor, a? už je jeho forma jakkoliv drsná.

Co vám říká Mlíko a Sejra? Mělo by alespoň něco.<a href="http://www.yumy.fr/">replique montre suisse</a> Ano, Evan Dorkin tento comics, z něhož několik episod vyšlo i u nás, vydával právě pod logem SLG a patří mezi to známější, co v portfoliu mají. Tento oslí můstek tu není ani tak proto, že bych chtěl mluvit o zkažených mléčných výrobcích, snad jen že jak Milk & Cheese tak Lenore mají jeden zásadní společný rys: Naprosto zbytečné násilí. Kde Dorkin šlape vodu mírné tvůrčí impotence a nehnul se nikdy dál jak k trestným výpravám v lobovském stylu proti celému světu, Dirge Lenoru obdařil skoro až poetikou medvídka Pů. Počkat počkat, jaký zase Dirge, ptáte se?

Jako většina otroků ve službách SLG, je i Roman Dirge výrazná individualita a není to jen počtem tetování. Narodil se ještě vcelku běžným způsobem (porodem, pro ty pomalejší) koncem dubna ''72, ale dál už jako správný goth (kterým možná vůbec není, jen si z nich dělá srandu) šel ruku v ruce se smrtí, tedy symbolicky. Na střední jako každý druhý založil kapelu (jak jinak se smrtí v názvu - Of Worlds Long Dead), s kterou díru do světa sice neudělal, ale hrají dodnes a dokonce jim vyšlo loni u jedné nejmenované nezávislé společnosti album (ale to dnes skoro každému). Muzikou se však živit nemohl. Jeho kariéru nadějného kreslíře zas pro změnu utnul učitel výtvarných umění nevybíravou kritikou jeho stylu, takže se vrhnul opět naprosto jiným směrem. Následujících několik let, a teď se podržte, pracuje na plný úvazek jako kouzelník. Nutno dodat, hospodský kouzelník (k utopenci bůra zpoza ucha). Nicméně naštěstí pro nás, kreslení nenechal a po čase se začaly objevovat v magazínu Xenophobe stripy o malé desetileté holčičce a jejích kamarádech. Mrtvé holčičce a jejích většinou ještě mrtvějších kamarádech. Stripů si všiml Dan Valdo (šéf SLG, nedáváte pozor!) a výsledek je ten, že Roman už ze sebe nedělá kašpara v pouličním showbussinesu, ale živí ho comicsy (a povídkové knížky, které jsem nečetl, takže vám k nim řeknu jen tolik, že mají nádherně hravé názvy, ale dětem je před spaním raději nečtěte). Buďme spravedliví, živí ho vlastně především Lenora, ta malá roztomilá mrtvá holčička.

Lenoru jako takovou Roman Dirge vlastně nevymyslel. Přišel s ní nějaký pan Alan Edgar Poe. Obě jsou mrtvé (Dirgova ale dvakrát, abychom byli přesní), tady podobnost končí, protože Poe byl sice génius horroru, ale takový mix infantilně brutální zábavy si nedovolil nikdy. Krom toho, že lehce zahnívá, je vlastně Lenora vcelku normální desetileté děcko. Ráda si hraje, snadno se nudí, názory a nálady mění rychlostí králičí soulože a i když je skrz na skrz vlastně hodné děcko, stále kolem ní lidé, pardon postavy, umírají nebo trpí ještě daleko tragičtějšími osudy. Tento scénáristický model samozřejmě není nic nového, například Happy Tree Friends na něm také staví, ale i třeba u nás oblíbený večerníček A Je To stojí a padá na faktu, že čím víc se postavy snaží udělat něco dobrého, tím větším masakrem to končí (jakkoliv Pat nikdy Matovi neuříz ruku motorovou pilou).

Krom scének neplánovaného násilí si bere autor hodně i z dětských říkadel, které pochopitelně jsou pro českého čtenáře takřka neznámé, ale dodávají comicsu dokonale dětský nádech. Je zajímavé, že ačkoliv střeva lítají vzduchem a postavám se stávají především věci hrozné, horší až nejstrašnější, pořád si tento comics drží mimořádně veselý ráz a dětskou lehkost. Čím se ale Lenora od podobných projektů liší, je fakt, že násilí tu neslouží jako základ humoru, ty buduje spíše střetávání samotné Lenory se svým okolím a nad situační komikou hravě vítězí vymazlené dialogy. Brutalita je všudypřítomná, přesto záchvaty smíchu vyvolá především naivita a neústupnost hlavní postavy v mixu s dětskými novotvary v dialozích.

Sešitů ze série Roman Dirge''s Lenore The Cute Little Dead Girl (Roman snad v životě nedal ničemu krátké jméno, bůh ví, jak by se jeho hrdinka jmenovala, kdyby si ji nepůjčil od Poa) je do dnešního dne celkem 12 (a z nich pak 3 booky). Vývoj v kresbě je znatelný, ostatně i scénáristicky se autor vypracoval z jednoduchých (ale výborně vypointovaných) povídek až k souvislejším příběhům v poslední třetině. Najdete zde nejen Lenoru a její divné kamarády, ale i krátké příběhy úplně odjinud a s Lenorou nesouvisející. Jeden z nejlepších je o samurajovi lenochodovi, která je svým obsahem vlastně strašně smutný, Kurusawa by podle ně natočil bezpochyby šestihodinové drama, ale přesto vám garantuji, že vaše slzy rozhodně nebudou od dojetí. Ostatně Samurai Sloth se dočká vlastního comicsu a právě na něm teď Dirge pracuje.
Neměl bych zapomenout ani na episody ze série Things Involving Me (Věci, co se mě týkají), které slouží jako jakési biografické okénko a jestli je z nich pravda jen půlka, tak Roman i Jhonen (Vaquez - jeden z Romanových nejlepších přátel a současně další z velmi významných autorů SLG upnutých na takřka intelektuální comicsy plné přehnaného násilí) jsou opravdu neskutečný zvířata.

Co jsem zatím ani nelízl, je výtvarná stránka Lenory. Roman Dirge je prostě stylař. Pokud bažíte po realistické kresbě, vlezli jste do úplně špatného vlaku. Dovolim si velmi odvážné srovnání, tak mě hned nekamenujte, ano? S Romanem to máte jako třeba s Frankem Millerem. Ani jeden nejsou nijak zvláš? talentovaní kreslíři a svoji úroveň si museli poctivě vydřít. Aby to dření měli jednodušší, přišli se stylem (čti půjčili si), který nevyžaduje takové mistrovství, ale má ty pověstné koule. Miller si hraje se světlem a stíny, Dirge s cartoonovou komikou. Proč se s tim složitě matlat, když publikum vděčně přijme i pár čar? A stejně jako u Millera, i u Dirge se nouze stala ctností a funguje to parádně. Je vám ukradený, že ten pes vypadá spíš jako krysa roubovaná s transformátorem vysokého napětí, vlastně se zasmějete pravděpodobně o to víc, než kdybyste koukali na fotorealistickou Lassie.

Abych byl spravedlivý, a už jsem to i zmiňoval, Roman se časem slušně vykreslil, takže k původním černobílým jednoduchostem časem přibyly regulérně barevné úseky a jeho styl dostal hodně profesionální nádech i při zachování punkové polohy. Ale jako vždy, posuďte sami, všude kolem máte ukázky.

Pokud by vám obrázky nestačili, máte možnost si Lenoru vychutnat přímo v pohybu. Sony totiž před několika lety vážně uvažovalo o zfilmování této předlohy a nechalo i vyrobit něco přes dvacet animovaných flash filmů kopírující některé povídky z předlohy. Stále je snad najdete na adrese http://www.nightrose.com/lenore.htm.

No a to je pro dnešek vše, milé mrtvé děti.

23.01. 2007 vložil David ZachovalInfomail

Chcete-li od nás dostávat informační newsletter, vyplňte zde svou mailovou adresu


Potvrzením (stiskem tlačítka OK) souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů dle nových podmínek GDPR platných od 25. 5. 2018.

Kompletní znění podmínek


Připravujeme

Lobo: Dědička a další příběhy

brum brum [23:36 15.02. 2019]
Tak takhle to je. Tady pan ředitel dělá, jako že o ničem neví, a přitom moc dobře o dotisku ví! ;-D Tak to je fajn, že vyjde Očko. To by mohlo vyjít i (Z)vracení.


DC Superhrdinky: Hity a mýty

ňouma [22:04 15.02. 2019]
Na tohle se moc těším. Podle mě je to čtvrtý nejlepší díl Superhrdinek.


Aktuality

Sunstone 1

Fimi [20:51 15.02. 2019]
Radek děkuji...je to škoda, kdyby Ravine dokončil, jistě by to byla skvělá fantasy


Radek Blacksad [15:06 15.02. 2019]
Fimi - Už som nejaké tvoje videá pozeral a bavia ma, si sympaťák. Ravine som ale asi prehliadol, určite sa na to kuknem.


Fimi [14:51 15.02. 2019]
Radek Na Ravine jsem dělal video, tak mrkni, jako není to špatné ale je to prostě nicneříkající


Radek Blacksad [14:40 15.02. 2019]
Ravine by som určite chcel aj ja, vypadá to veľmi pekne, ale táto lesbická konverzačná vzťahovka ide dosť mimo mňa. Šancu tomu ale dám, hlavne za originalitu.


Fimi [14:36 15.02. 2019]
Ravine je skvělé fantasy ale připravuje půdu pro velký příběh který nevyšel jelikož série byla stopnuta po dvou dílech... takže je to krásně nakreslené otevřené nic...


Vydali jsme

Liga spravedlnosti vs. Sebevražedný oddíl 2

ňouma [18:33 15.02. 2019]
Lumír: Je to jenom tohle, ale navazuje na to další Sebevražedný oddíl co vyjde v dubnu.


Lumír [17:55 15.02. 2019]
měl bych jeden dotaz: druhou knížkou je tato serie ukončena nebo vyjdou další díly?


ňouma [17:44 15.02. 2019]
jh666: U řad co neměly dost dobrou prodejnost v DC skončili a začali znova od jedničky další podřady. Udělali to u JL, Catwoman nebo Supermana. Těm podřadám říkají nějak anglicky, takže je v1, v2, v3 a tak dokola, ale co....


Modrá CREW

Charvos [20:11 15.02.2019]
@lamahe: myslim orbital, prvni cast byla docela dobra, ale ta druha byla hruzna a jeste ted se trepu strachem pri pomylseni, ze by chtel nekdo pokracovani :)


lamahe [09:39 15.02.2019]
@ Charvos - aký horor máš na mysli? Pokiaľ viem, ani v strších MC nebol horor. Teda žánrový :)


Sirius.svk [11:45 14.02.2019]
Škoda, je síce pravda že aj Jednorožec aj Legion ma zaujali ale Legion by mal ešte šancu je to škoda že Jednorožec vypadne. Ale utešujem sa aspoň tým že kým to tu reálne víjde tak sa snáď objaví anglická verzia. Prípadne sa dovtedy zdokonalím vo FR tak že si to prečítam aj po francúzky.
Combaz [21:18 16.02. 2019]
PRODÁM komiksové sešity KAČER DONALD, ve velmi pěkném stavu, ideální pro sběratele. Ze sbírky vyřazuji a prodám tyto sešity čísla:

25-26/1995
3/1996
18/1996
21/1996
3/1997
6/1997
8/1997
9/1997
10/1997
11/1997
12/1997
16/1997
17/1997
19/1997
20/1997
21/1997
22/1997
23/1997
1/1998
2/1998
3/1998
4/1998
5/1998
6/1998
8/1998
9/1998
10/1998
11/1998
12/1998
13/1998
14/1998
16/1998
17/1998
19/1998
20/1998
21/1998
23/1998
25/1998
26/1998
2/1999
12/1999
23/1999
1/2000
2/2000
8/2000
15/2000
17/2000

Ceny dohodou. Osobní předání v Praze. V případě zaslání poštou nutné počítat s poštovným. combaz@seznam.cz


Zdeněk Švec [17:21 16.02. 2019]
Zdravím prodám prvních 22 knih z DC komiksového kompletu. Cenu za ks na komplet po dohodě. Původní pořizovací cena byla cca 5200,-, ale to za to nechci ani zdaleka. Knihy jsou ve skvělém stavu. Nejlépe osobní předání po domluvě kde. Kontaktuje mě přes email. Důvod prodeje je, že to mám přečtené a hromadí se mi to tu. Fotky zašlu na email.

Email: zdenek.svec.mladsi@seznam.cz


Zdeněk Švec [17:20 16.02. 2019]
Zdravím prodám prvních 22 knih z DC komiksového kompletu. Cenu za ks na komplet po dohodě. Původní pořizovací cena byla cca 5200,-, ale to za to nechci ani zdaleka. Knihy jsou ve skvělém stavu. Nejlépe osobní předání po domluvě kde. Kontaktuje mě přes email. Důvod prodeje je, že to mám přečtené a hromadí se mi to tu. Fotky zašlu na email.

Email: zdenek.svec.mladsi@seznam.cz
Kůstek: Velké kraví dostihy (MDSComics)
Krysí královny 1: Šmrncem a magií (Sarden)
Temná věž - Pistolník1: Cesta začíná (Wargaming)Crwecon speciál
Crwecon 2018
Crwecon 2017
Crwecon 2016
Crwecon 2015
Crwecon 2014
Crwecon 2013
Crwecon 2012
Crwecon 2011
Crwecon 2010
Crwecon 2009
Crwecon 2008
Crwecon 2007 Komiksové trailery
Comic-Con - reportáž